Den 1. november 2024 kunne vi byde endnu en ny konstruktionsingeniør velkommen. Nick Okholm har tidligere arbejdet for Sweco og Dominia, og han har god erfaring med renovering af den eksisterende bygningsmasse
Læs mereInspirerende studietur til Rotterdam
ØLLGAARDs studietur til Rotterdam bød på fire intense dage med ny viden om moderne byggeri, transformation og klimatilpasning. Vi udforskede en by, der kombinerer banebrydende ingeniørarbejde med en rig kulturhistorie, og nød det fantastiske samvær med gode kolleger.
Turen bød på et væld af virksomhedsbesøg og rundvisninger i alt fra Innovation Dock og Van Nelle Fabrik til fodboldstadionet De Kuip. En guidet byvandring førte os forbi ikoniske seværdigheder som Markthal, Kijk-Kubus og Erasmusbroen, og vi cyklede til Kinderdijk langs kanaler og gennem landskaber, hvor vindmøller og diger i århundreder har sikret Hollands landbrugsarealer. Cykelturen sluttede i Gouda, hvor vi smagte på byens berømte oste og de gode øl, der er en del af hollandsk kulturhistorie.
Når teknologi og klimatilpasning smelter sammen
En af de store oplevelser var Maeslantkering, verdens største bevægelige stormflodsbarriere, som beskytter Rotterdam mod ekstreme vejrsystemer. At stå foran denne kolossale konstruktion gav os stof til eftertanke om de udfordringer, vi står overfor med stigende havniveauer og klimaforandringer. Denne tankegang blev forstærket hos DeFacto Urbanism, som arbejder med grønne løsninger, der sikrer byernes modstandsdygtighed – deres projekt “Cooling Rotterdam” viser, hvordan skyggefulde byrum kan afhjælpe varmeøer i tætbefolkede områder og skabe mere robuste byrum..
Rotterdam er kendt for sin banebrydende arkitektur, og et besøg hos Studio RAP illustrerede, hvordan man kombinerer computational design med robotteknologi. Resultatet er spændende, unikke facader som Ceramic House, 3D-printet og inspireret af strikketeknikker. Vores tur gik også forbi Nieuwe Instituut, hvor udstillingen Nature of Hope satte fokus på, hvordan biodiversitet kan være en integreret del af designprocessen i byggeri og byudvikling.
Inspirationen tages med hjem
Studieturen til Rotterdam har givet os ny indsigt i, hvordan vi kan arbejde med transformation, bæredygtighed, teknologi og kultur i vores projekter. Byens unikke kombination af historisk arv og moderne innovation viser, hvordan fremtidens byer kan udvikle sig. Den inspiration kan vi leve højt på længe, og vi glæder os til at integrere nogle af de ideer, vi fik med hjem, i vores fremtidige løsninger.