For andet år i træk er et projekt med ØLLGAARD på holdet indstillet til Renoverprisen. Denne gang for transformation af den tidligere ribbefabrik på Valhøjvej i Valby. Projektet vandt ikke, men det er alligevel en løsning, vi er stolte af.
Læs mere“Det vigtigste for os er at have en fed arbejdsplads”
Dette udsagn kunne man læse i Licitationen den 14. juni 2024. Baggrunden for udsagnet var ØLLGAARDs regnskab for 2023, som netop var blevet offentliggjort. Regnskabet viste en meget positiv udvikling, og det fik journalisten til at ringe Birgit Øllgaard op for et interview.
I interviewet understreger Birgit flere gange, at vækst ikke er et mål i sig selv. “Det vigtigste for os er at have en fed arbejdsplads”, siger hun og forklarer sidste års gode resultat med “en stærk holdindsats” kombineret med flere ansatte og den rigtige sammensætning af kunder og projekter.
Når man har et rigtig stærkt team, kan man få gode ting til at lykkes.
